Rólunk
Bemutatkozás
A kutatócsoport tevékenységében meghatározó szerepet játszik nano és mikro méret tartományba eső anyagok orvos-biológiai és gyógyszerészeti alkalmazásainak kutatása. Bioanyagoknak (biomaterials) az élővilágot alkotó-, az élő szervezetek által előállított-, vagy befogadott (szintetikus) anyagokat nevezzük. Azokat a szintetikus anyagokat, amelyeknek összetételét, struktúráját vagy funkcióját a természetből vett példa szolgáltatja, biomimetikus anyagoknak nevezzük. A csoport kutatási stratégiája olyan harmadik generációs, főként polimer alapú bio- és biomimetikus anyagok kifejlesztése és alkalmazási lehetőségeinek feltárása, amelyek biokompatibilis és/vagy biodegradábilis tulajdonságokkal rendelkező implantátumok, nano méret tartományba eső „tissue engineering”-hez használható mátrixok, szabályozott- és célba juttatott hatóanyag-leadáshoz használható hordozók, molekuláris felismerésre (molecularly imprinting) alkalmas polimergélek, tervezhetően elbomló biodegradábilis polimerek.
Kutatási területek
• A laboratóriumban folyó munka alapvető célja biokompatibilis kolloid részecskék előállítása, funkcionalizálása, kolloidkémiai- és kolloid fizikai jellemzése. Az előállított rendszerek orvosbiológiai hasznosításának vizsgálata, nanokompozit rendszerek kialakítása, mely mind a részecskék, mind a polimerek előnyös tulajdonságait tartalmazza.
• Elektrosztatikus szálképzéssel előállított rendszerek fiziko-kémiai vizsgálatai és sejtekkel történő kölcsönhatásának tesztelése potenciális orvosbiológiai felhasználás céljából. A szövetmérnökség feladata a roncsolódott szövetek pótlására alternatívát nyújtani, mely mesterséges polimerekből egy extracelluláris mátrixszal kezdődhet. Amennyiben egy megfelelő vázszerkezetet tudunk biztosítani a sejteknek, úgy azok képesek penetrációra és egy szöveti struktúra kialakítására. Ehhez az elektrosztatikus szálképzés és egyszerű és gyors technológiai megoldást nyújtó folyamat.
• 3D szerkezetű szálas rendszerek kialakítása napjainkban az elektrosztatikus szálképzéssel foglalkozó kutatók fókuszába került. Mivel a felhasználási lehetősége az ily módon előállított rendszereknek igen széleskörű, azonban mégis gátat szab a nagyon alacsony porozitás, a nagy szálsűrűség, és a felhasználási terület által megkívánt pórusméret, így különböző módszerekkel igyekszünk elérni, hogy ezeket a paramétereket változtatni és befolyásolni tudjuk. Ezt egyrészt megtehetjük a szálhúzás során a különböző bemeneti paraméterek változtatásával (pl.: szervetlen sók hozzáadásával, vagy a páratartalom változtatásával), illetve a szálhúzást követő módszerekkel (pl.: ultrahangos kezelés).