Rólunk
Bemutatkozás
A kutatócsoport 2017-ben alakult, a sejtbiológia, a jelátvitel és a biofizika eszköztárának felhasználásával az aktin dinamikus átrendeződésének szabályozását tanulmányozza. A mechanobiológia mindazon biológiai folyamatokat foglalja magában, amely során a biológiai (sejtes) rendszerekben külső mechanikai hatásra jelátviteli folyamatokon keresztül a sejt alkalmazkodik a megváltozott külső körülményekhez. Kutatócsoportunk e jelátvitel molekuláris mechanizmusának jellemzésére törekszik, például a rákos sejtek érfalon történő átlépése során.
Kutatási területek
Endotél sejtek mechanobiológiája, rákos sejtek transzmigrációjának tanulmányozása
A rákos sejt az endotél rétegen történő áthaladása (transzmigrációja) során erőt fejt ki az endotél rétegre, hogy elősegítse átjutását, illetve a sikeres metasztázis képzés megvalósulását. Jelenleg e folyamatot tanulmányozzuk egy olyan modellrendszerben, ahol specifikus sejtfelszíni molekulákon keresztül fejtünk ki (pN) nagyságú erőt az endotél sejtekre, majd megfigyeljük, hogyan szabályozódik az aktin citoszkeleton dinamikája a folyamat során. Ezzel egyidejűleg a rákos sejtek átjutása közben az endotél aktin citoszkeleton változásait konfokális mikroszkóp segítségével is analizáljuk.
Ritka betegségekhez kapcsolható aktin mutációk funkcionális hatásainak jellemzése
E kutatás nemzetközi együttműködésben zajlik. Laboratóriumunkban a különböző betegségeket okozó aktin mutációk molekuláris hátterét kutatjuk. A betegekből izolált sejtek viselkedését tanulmányozzuk, különös tekintettel az aktin dinamikus átrendeződésére. A sejteket egy speciális készülék segítségével megnyújtjuk és konfokális mikroszkóppal követjük az aktin citoszkeleton átrendeződését. A mutáció hatására a sejtek aktin citoszkeletonjának fizikai tulajdonságaiban (pl. rugalmasság) bekövetkező változásokat atomierő-mikroszkóp segítségével is jellemezzük. A molekuláris háttér ismerete segítségünkre lehet a betegek életminőségének javításában.
A kutatás az ERA-NET COFUND / EJP COFUND program és az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programjának társfinanszírozásával valósult meg. Projekt azonosító: 2019-2.1.7-ERA-NET-2020-0001. Projekt címe: A nem-izom aktinopátiák klinikai kimenetelének jóslása. Kedvezményezett: Semmelweis Egyetem. A projekt összköltsége: 48 900 000 Ft. A támogatás mértéke: 100%. A projekt tervezett kezdete és vége: 2021.09.01. - 2024.08.31.