Rólunk
Bemutatkozás
A Komplex nanorendszerek kutatócsoport 2022-ben alakult. Tagjait a foszfolipid nanorendszerek (pl. liposzómák, kohleátok, felületasszociált lipid kettősrétegek) és ezek gyakorlati, gyógyászati felhasználása iránti érdeklődés köti össze. Eszköztárunk magában foglalja különféle nanorendszerek előállításának és vizsgálatának egyes módszereit, melyek közül kiemelendőek az atomierő-mikroszkópos képalkotás és erőspektroszkópia (AFM), hagyományos és szuperrezolúciós mikroszkópiás technikák, infravörös- és fluoreszcencia spektroszkópia.
Kutatási területek
• Terápiás nanorendszerek komplex megközelítésű vizsgálata: Kidolgoztunk egy olyan módszert, amellyel liposzómális rendszerek szerkezetét szuperrezolúciós felbontással (kényszerített emissziós kioltási mikroszkópia - STED), megbízhatóan és reprodukálható módon tehetjük láthatóvá. Az alkalmazott modellrendszerünk a STED mikroszkópia és a rendelkezésünkre álló optikai spektroszkópiai technikák segítségével lehetőséget nyújt a membránok fotoreaktív károsodásának kimutatására és a vírusinaktiváció mechanizmusának szubcelluláris szintű vizsgálatára, előrevetítve egy jövőbeli vírusinaktivációs módszer kidolgozását.
• Kohleát nanorendszerek előállítása és vizsgálata: A kohelátok foszfolipidekből felépülő, különleges geometriájú potenciális hatóanyag-hordozó rendszerek. Azonban kialakulásuk mechanizmusa és az ezekre ható tényezők nem pontosan ismertek. Továbbá a kohleátok megfelelő minőségben történő előállítását és gyógyászati alkalmazását gátolja a köztitermékek képződése és a részecskék aggregációra való hajlama. Kutatásaink célja a kohleátok képződésének megértése, és optimális méreteloszlású, diszpergált kohleát rendszerek létrehozása, továbbá a részecskék hatóanyag-hordozó és -leadó tulajdonságainak vizsgálata.
• Extracelluláris vezikulák atomierő-mikroszkópiás vizsgálati módszereinek kidolgozása: Célunk kidolgozni, egy atomierő-mikroszkóp (AFM) képanalízisén alapuló módszert, azért, hogy az eddig alkalmazott bulk módszereknél (pl. DLS, NTA) pontosabb vezikula méreteloszlást tudjunk megadni, és jellemezni tudjuk a legkisebb mérettartományba eső EV-ket is. A módszer további előnye lehet, hogy a vezikulák egyéb biofizikai tulajdonságai (pl. felületi és mechanikai jellemzők) is kvantifikálhatók.
• Szilárd hab alapú gyógyszerbeviteli rendszer fejlesztése: A projekt célja különleges beviteli kapukon keresztül alkalmazható, hab szerkezetű, szilárd hatóanyag-leadó rendszer fejlesztése.
• Porfirinkötött membránrendszer fényindukált és mechanikai változásai: A fényérzékenyítés, mint terápiás lehetőség azon alapszik, hogy bizonyos festéknek, általában porfirineknek a bevilágítása során ROS keletkezik. Kutatásunk célja hogy megismerjük a fényérzékenyített membránokban létrejövő topológiai és nanomechanikai változásokat, illetve az ennek hátterét biztosító kémiai módosulásokat. Ehhez elsődlegesen felületasszociált lipid kettősrétegek topográfiai és mechanikai változásait tanulmányozzuk atomierő-mikroszkópos képalkotás és erőspektroszkópia segítségével. A kémia változásokat FTIR-rel követjük nyomon.