Rólunk
Bemutatkozás
A csoport biológiailag releváns makromolekulák szerkezetét és stabilitását tanulmányozza. Számos spektroszkópiai eljárást használnak, a molekulaszerkezetek minél pontosabb meghatározása céljából. Emellett a csoportban egy egyedi technika áll rendelkezésre, melynek segítségével a minták spektrumai nagy nyomáson is detektálhatók, így olyan térfogai paramétereket tudnak kiszámolni, amelyek más módszerrel nem elérhetőek. A csoport számos fehérjét, fehérje aggregátumot tanulmányozott és karakterizált, de a tudományos érdeklődés középpontjába mostanában az ún. nemkanonikus nukleinsav szerkezetek kerültek.
Kutatási területek
• A kutatás fókuszában jelenleg az olyan speciális nukleinsav szerkezetek vannak, mint a G quadruplexek. Ezek a genom guaninban gazdag régióiban keletkeznek. Az orvostudományi kutatás akkor figyelt fel rájuk, amikor kiderült, hogy megtalálhatóak a telomér régióban, ill. számos onkogén, ill. proto-okogén szekvenciájában. Ilyen G-quadruplexek kialakulása gátolja a telomeráz enizm működését, az onkogén és proto-onkogén régiókban formálódó G-quadruplexek esetén azonban pozitív és negatív hatásokat is megfigyeltek. Ezen megfigyelések miatt a G-quadruplex szerkezetek a rákkutatás ígéretes célpontjaivá váltak. Számos szerves vegyületet fejlesztettek ki, hogy stabilizálják vele a kialakult G-quadruplex formát, bár ezek közül egyik sem került be a klinikai gyakorlatba. Olyan G-quadruplexeket vizsgáltunk, amelyek a vírusok genomjában tudnak kialakulni. Bebizonyítottuk, hogy a Hepatitis B vírus genomjában található három potenciálisan quadruplex formálónak gyanított szekvencia valóban feltekeredik G-quadruplex alakba. Meghatároztuk ezeknek a quadruplexeknek a stabilitását, és a további termodinamikai paramétereit is. Bebizonyítottuk, hogy három – eredetileg a rákterápia céljaira kifejlesztett – ligandum képes stabilizálni ezeket a virális G-quadruplexeket is.
• A nukleinsavak vizsgálata mellett a csoportnak széles körű tapasztalata van a fehérjék szerkezetének és stabilitásának jellemzésében. Számos fehérje jellemzésre használták az infravörös spektroszkópiát, amely alkalmas mind a másodlagos és harmadlagos szerkezet, valamint az intermolekuláris kölcsönhatások detektálására.